Yugoslavya Gemi Turları Gezilecek Yerler - Akdeniz

Yugoslavya Gemi Turları Gezilecek Yerler

İstanbul hareketli Cruise gemi turları ile Yugoslavya sonrası bağımsızlığını ilan eden ülkelere doğru bahar ve yaz aylarında yola çıkmak sizlere bambaşka bir deneyim ve eşsiz bir tatil fırsatı sunuyor. Gemi ile gezilecek yerler söz konusu olduğunda Yugoslavya oldukça güzel alternatif seçenekleri ziyaretçilerine sunmaktadır. Yaklaşık olarak 36 saat sürecek olan deniz seferi sizlere Egenin mavi sularını doyasıya seyir fırsatı sunarken onlarca adanın yakınından geçiş sırasında bolca fotoğraf karesi de alabilirsiniz. Birinci gün akşamüzeri çıkılan yolculuk 36 saat boyunca denizde geçerken üçüncü gün sabahın erken saatlerinde gemi Dubrovnik limanına yanaşıyor. En az bin yolcunun sizinle birlikte karaya çıkacağı için işlemler en az bir saat alabilmektedir. Gezilecek yerler için düzenlenen evraklar giriş ve çıkış yapılırken kullanmak üzere gemi idaresince düzenlenir.

Dubrovnik’te tarihi Old Town’a girerken Pile kapısından itibaren yürüyerek geziliyor. UNESCO Dünya Miras Listesinde yerini alan bu eski şehirde Onofrio çeşmesi, Francis manastırı, Orlando heykeli, Rector sarayı, dev şehir kapıları görülebilir, bolca fotoğraf çekebilirsiniz. Gece kamaralarda konaklamanın ardından ertesi gün en yeni devletlerden olan Karadağ’ı gezmek için yola çıkılıyor. İlk durak olarak tarihsel ve doğal açıdan adeta cennet olan Kotor’daki mekanlar gezilir. Burası aynı zamanda turizm açısından bir cazibe merkezi konumundadır. Ardından Stari Grad kalesinin de bulunduğu ünlü tatil merkezlerinden Budva gezilerek Başkent Podgorica’ya devam edilir. Beşinci gün sabahında Kosova’ya gitmek üzere yola çıkılır.

Arnavutluk üzerinden Kosova’ya gidilirken bir süre gümrük işlemleri için beklendikten sonra İşkodra şehrinden geçilerek tura devam edilir. Ülkemize çok göç vermiş bir Osmanlı şehri olan Prizren mimarisi, dükkan ve yolları, Türkçe tabelaları ile adeta Anadolu’daymışsınız hissi uyandırıyor. Sinan Paşa Camii, Halveti tekkesi gibi görülmeye değer pek çok esere ziyaretin ardından Üsküp, Belgrad, Saraybosna ve Zagreb’i görmek üzere tura devam ediliyor. Her birinde eşsiz tarihi eserleri ve yüzyıllardır biriktirilmiş kültürel hazineyi barındıran bu şehirler geilip görülmeyi hak ediyor. Osmanlı döneminin Avrupa’dan gelenlerin ilk intibası adına prestij ve vitrin olarak inşa edilmiş Mostar ve tarihi köprüsü turun son ayağını oluşturuyor.

Yorumunuz Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir