Suriye Gezilecek Yerler, Tur paketleri - Akdeniz

Suriye Gezilecek Yerler, Tur paketleri

Ekonomik fiyatlara gezilebilecek bir ülke olan Suriye’ye Türkiye’den direk olarak 1 saat 45 dakikada çeşitli havayolları ile başkent Şam’a ulaşılabilmektedir. Ülkeye son yıllarda özellikle Avrupalı, Uzakdoğulu ve Amerikalı turistler ilgi göstermektedir.Ülkede gezilebilecek pek çok nokta bulunmaktadır bunların başında da Latakia ve Lazkiye bölgesi gelirburaları denize girilebilecek hoş bölgelerdir. Ülkenin büyük bir şehri olan Halep’te görülecek pek çok önemli yer bulunmaktadır. Bizans döneminden kalma yerleşimler olan şehirde en önemli yer ise Qalaat Samandır. Ayrıca Serjilla konik mezarı da görülmeden gelinmeyecek yerler arasında.Bu bölgelere bazı hosteller tur düzenlemektedir ya da taksiciyle anlaşılırsa kısa bir süre içerisinde tüm bölge kolaylıkla gezilebilir.

Aksi halde, çoğu ören yeri gibi burasıda sapa bir bölgede olduğu için antik kente toplu taşımayla belli bir noktaya kadar gelinip daha sonra ise uzunca yürümek zorunda kalınır.Caber Kalesi de önemli bir yerdir fakat burasının ziyaret edilebilmesi için öncelikle Halep elçiliğinden izin alınması gerekir.Şam da önemli bir bölge burada bulunan oteller Apamea ve kalelere belli aralıklarla tuz düzenlemektedir. Humus’ta çok önemli bir yer bulunmamasına rağmen gene de geçerken uğranılabilir bir noktadır. Şam’ın merkezinde bulunan Seyyide Zeynep Türbesi ile Muhiddin Arabi Camii ve türbesi gene görülecek önemli yerler arasında bulunmaktadır.

Malula kasabası Hristiyan tarihi ile bilgi birikimine sahip olmak isteyenlerin görmesi gereken bir yer. Tekla manastırı gibi yapıların bulunduğu bölgede İsa peygamberin dili olan Aramice dilinin konuşulduğu birkaç bölgeden biri. Güneye doğru gidildikçe Ayn Dara kentinin yakınlarında Bosra şehri var burası özellikle amfi tiyatrosu ile meşhur bir yer. Irak sınırına doğru gidildikçe yerleşim bölgesi azlığı ve ulaşım güçlüğü sebebiyle fazla gezilecek yer olmadığı düşünülüyor fakat özellikle Türkiye’den pek çok grup fotoğraf amaçlı bölgeyi ziyaret etmektedir, yörenin kendine özgü egzotik bir havası bulunmaktadır.Ülkenin yemek kültürü bizim kültürümüze pek uzak değil sadece yemekleri biraz daha yağlı, ülkenin Halep kebabı, shawarna döneri, Falafel’i ve tatlılardan da baklavası meşhur.

Yorumunuz Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir