Sömbeki Adası gezilecek yerler ve fiyatları - Yunan Adaları

Sömbeki Adası gezilecek yerler ve fiyatları

Kayalık bir araziye kurulmuş, evleri ise yamaçlara inşa edilmiş Simi Adası diğer adı ile Sömbeki Adası gezilecek yerleri küçük ama bir o kadar da şirin bir ada olduğundan ülkemizde Kuşadasından hareket eden 5 gece 6 gün süren turlar yapılmaktadır. Fiyatlar ile ilgili Geçimini sünger avcılığı ve gemi yapımı ile kazanan ada 1700’lü yıllarda on iki Yunan adası içinde üçüncü en zengin ada olmuştur. Halen daha adada tekne ve sal yapan insanlara rastlamak mümkündür. Kuşadası ve Bodrum’dan düzenlenen lüks tekne turlarında genellikle Samos, Sömbeki (Simi), Rodos ve Kos adaları da gezilmektedir. Çok küçük olan adaya gemi yaklaştığında uzaktan bütün adanın merkezi tamamen görülmektedir. Yol ağı sınırlı olan Sömbeki Adasında zaten araba ihtiyacı da olmamaktadır.

Bodrum, Datça, Kuşadası ile Simi arasındaki Türk Feribotları veya Sömbeki adasına Kos adasından geçilen Yunan Feribotları ile yaklaşık 90 dakikada varılmaktadır. Yamaçlara kurulmuş Neo-Klasik tarzdaki evleri ile misafirlerini karşılayan adada, şehre gelenlerin ilk durağı olan limanın sol tarafında Gümrük Binası bulunmaktadır. Gümrük Binası’nın arkasında ise Barok mimari ile yapılmış olan Çan Kulesi görülmektedir. Kayalar üzerinde yamaçlara kurulmuş ada merkezinde yaklaşık 400 merdiven çıktıktan sonra yukarı kasaba Khorio gezilebilir. Khorio Kasabasında dar sokaklar, begonviller ve klasik Yunan evleri görülebilir. Ayrıca kasabada bulunan Aghios Georgis Kilisesi, Bizans Harabeleri, Ortaçağdan kalma surlar gezilecek tarihi eserlerden sadece bir kaçıdır. Adada bulunan Denizcilik Müzesi gezildiğinde adanın denizcilik geçmişi takip edilebilir.

Tarihi eserlerinin yanında denizi, yeşillikleri ile doğal güzelliklere de sahip olan Sömbeki Adasının en güzel plajları Aghios Georgios ve Pedi Bey plajlarıdır. Adada konaklamak için çok sayıda otel ve motel bulunmaktadır. Yaz aylarında oldukça dolu olan otellere muhakkak rezervasyon yaptırmak gerekmektedir. Yorucu yokuşları olan Sömbeki adasında yüzlerce merdiven çıkmak istemeyenlerin otellerinin bu yokuşlarda olmamasına dikkat etmeleri gerekir. Özellikle çocukları ile gelecek olan ailelerin konforlu lüks otelleri tercih etmeleri rahatları için daha ideal olacaktır. Ülkemizde yayınlanan gezi programlarında adı sıkça geçen restoranlarda adanın lezzetleri tadılabilir. Sezonda çok dolu olan restoranda yer bulmak zor olsa da lezzetlerini tatmadan adadan ayrılmamak gerekir.

Yorumunuz Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir