Saraybosna vizesiz Tur ve Gezilecek yerleri - Vizesiz

Saraybosna vizesiz Tur ve Gezilecek yerleri

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyanların vizesiz olarak Saraybosna tur paketlerinden yararlanıp en güzel gezilecek yerleri hakkında bilgiler edindikten sonra yapılan turların ayrı bir önemi vardır. Bosna Hersek turlarının beş ila yedi gün şeklinde yapılanları daha çok ilgi görürken sadece Saraybosna gezilecek ise en az iki günlük bir tura katılmak yerinde olur. Koşturarak ve bazı gezilebilecek yerleri atlayarak gezmektense süreyi biraz uzatmak daha iyi olabilir. Bu nedenle sizinle iki gece üç gündüzden oluşan ideal bir Boşnak Başkenti turu planını paylaşıyoruz. Tur İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yaklaşık 1 saat 55 dakika süren bir yolculukla Sarajevo İnternational Havalimanına ulaşarak başlıyor.

Birinci gün gerçekleştirilen yolculuğun ardından Başçarşıya hareket edilir, ardından Esnaf Camisi, bakırcılar çarşısı gezilir. Sonrasında tarihi sebil, Gazi Hüsrevbey camii, türbe ve bedesteni, saat kulesi, Saraybosna müzesi, Taş Han, Svrrzo evi, Kurşunlu Medresesi, Sırp Ortodoks kilisesi, Ferhadiye camii ve caddesi, Hz. İsa’nın yüce kalbi katedrali ve Tito’nun ateşinden sonra Bosn savaşı esnasında bombalanan pazar gezilerek yemek molası verilir. Yemekte Boşnak kebabı yemeyi ve ardından da Moriç Han’da sunumu ile ün yapmış Boşnak kahvesini içmeyi ihmal etmeyin. Yemek faslından sonra At meydanı, Cihan Harbi’nin başladığı yer olan Latin köprüsü, Hünkar camisi, Milli kütüphane, inat köprüsü ile yedi kardeşler türbesi ziyaretinin ardından Aliya İzzetbegoviç’in anıt mezarını ziyaret etmek için otobüs ile Kovaçi şehitliğine gidilir.

İkinci güne savaş esnasında şehrin ihtiyaçlarını karşılayan ve şehre giriş çıkış imkanı veren tünel ve müze ziyareti ile başlanır. Ardından Osmanı’dan günümüze ulaşan eserlerden olan Konyitz köprüsüne gidilir ve sonra Neretva nehri yanında kahve eşliğinde dinlenme molası verilir. UNESCO korumasındaki bir Osmanlı köyü olan Poçiteli gezilerek ardından Buna nehrinin doğduğu yerde bulunan Halveti (Alperenler) tekkesi ziyaret edilir. Mostar şehri ve Köprüsü görülerek Başkent’e dönülür. Üçüncü gün vezirler şehri olan, tarihi dokusu halen korunan sokakları ve üç yüz senelik İbrahim Paşa Medresesi ile Travnik şehri gezilir. Tarihi Osmanlı kalesinden panoramik bakış sonrası İstanbul’a hareket edilir.

Yorumunuz Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir