Saint Petersburg gezilecek yerleri - Karadeniz

Saint Petersburg gezilecek yerleri

Rusya ülkesinin gizemli kenti olan Saint Petersburga gitmeden önce şehrin gezilecek ve görülecek yerlerinin bir listesinin çıkarılması ve kaç gün kalınacak ise ona göre bir planlamanın yapılması eksiksiz güzel bir gezi için doğru olacaktır. Bütün metro hatlarının kesiştiği, hatıralık eşya satan dükkanların, sarayların, katedrallerin, birbirinden güzel kafe ve restoranların sırlandığı Nevski Bulvarı gezilmelidir. Modern, gösterişli bina ve mağazaların bulunduğu bulvar ülkemizdeki Bağdat Caddesini andırmaktadır. 1764 yılında kurulmuş olan Rusya’nın en büyük, dünyanın ise 5. Büyük müzesi olan Ermitaj Müzesi görülmesi gereken yerler arasındadır. Dünyanın en eski müzelerinden olan Ermitaj, Kışlık Sarayı, Küçük ve Büyük Ermitaj gibi beş binadan meydana gelen kompleks yapının içi de çok büyük olduğundan eserleri gezmek için uzunca bir zaman ayırmak gerekecektir.

St. Petesburg’da görülmesi gereken yerler arasındaki dünyanın 4. Büyük katedrali olan Saint Isaac Katedrali de vardır. Sovyetler zamanında dini semboller tamamen kaldırılıp müze olarak kullanılan katedralin iç dekorasyonunda çoğunlukla mermer ve granitler kullanılmıştır. Binası bozulmadan günümüze kadar gelen katedralin 100 metre yüksekliğe sahip olan kubbesi altınla kaplıdır. Fakat İkinci Dünya Savaşında zarar görmemesi ve düşman uçaklarının dikkatini çekmemesi için griye boyanmıştır. 1801 ile 1811 yılları arasında mimar Voronihin tarafından yapılmış olan Kazan Katedrali aslında şehirde görülmesi gereken eserler arasındadır. Dönemin en yüksek kubbesine sahip olan katedralin kubbesinin uzunluğu 80 metredir. Nevsky Caddesi üzerinde bulunan heybetli ve dikkat çeken yapı muhakkak gezilmelidir.

St. Petersburg Singer Binası’nı mutlaka gezip üst katından bulunan Dom Kinigi kitapçısı ve kafesinde muhteşem manzara eşliğinde harika vakit geçirilebilir. Neva Nehri üzerinde tekne turu yapılarak farklı açılardan şehir manzaraları seyredilebilir. Görülmeden dönülmeyecek yerler arasında Peterhof Sarayı ve Bahçeleri de yer almaktadır. Küçük olmakla birlikte görkemli bir yapısı bulunan Peterhof Sarayı’nın güzelliği dillere destandır. Sarayın asıl güzelliği Rusya’nın Versay’ı olarak bilinen Fransız tarzı bahçeleri, göz alıcı çeşmeleri ve süs havuzlarıdır. Rus yerli sanatçılarının eserlerinin sergilendiği Rus Müzesi ve hemen yanında bulunan gece ve gündüz muhakkak görülmesi gereken tipik Rus mimarisine sahip Kanlı Kilise de ziyaret edilmelidir. Dvor Alışveriş merkezi, saray gibi süslenmiş metro durakları, en derin metrosu, Peter ve Paul Kalesi de gezilecek yerler arasındadır.

Yorumunuz Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir