Nakşa Adası tur paketleri gezilecek yerleri - Yunan Adaları

Nakşa Adası tur paketleri gezilecek yerleri

Yunan adaları arasında en güzeli olduğu bilinen Naxos yani Nakşa adasına günübirlik gezmek, tüplü ve şnorkelle dalış, yürüyüş, kamp, sörf yapmak, doğal ve vahşi yaşamı görmek için tekne turları yapılmaktadır. Yunan adası deneyimi için en uygun adalardan olan Nakşa uzun sahilleri, ortaçağına ait kuleleri, gür vadileri, yüksek dağları ve tabi ki lezzetli yerel ürünleriyle ünlüdür. Kiklad adaları arasında en büyük olan Nakşa kendi kendine yeten bir adadır. Adanın limanında devasa bir mermer geçit olan Portara ve beldenin üst kısmına yerleşmiş olan orta çağa ait kalenin manzarası dikkatleri çekmektedir. Beldenin orta kısmında zamanın eskitemediği, yıpranmamış güzelliği ile Tripodes, Filoti, haki ve Apeiranthos orta çağ köyleri bulunmaktadır.

Adada, Zeus Dağı, yeşil vadileri, eskiden kalma manastırları, kiliseleri ve kuleler bulunmaktadır. Kültür festivallerinin de yapıldığı adada güneş uzun süre ısıtan yüzünü göstermektedir. Girişte yer alan iri yarı yarısı tamamlanmış biri Melanes’teki bir bahçede diğeri ise Apollona sahiline bakan devasa genç adam heykelleri kesinlikle görmeye değer eserlerdir. Dördüncü Haçlı Seferlerinde Venedik ve Frank soyluları Yunan adalarını ve ana karayı ganimet olarak almışlardır, geçmişin yaşantıları beldeyi daha da zenginleştirmektedir. Adanın en büyük şehri ve ana limanı olan Chora’nın dar sokaklarından kaleye kadar yürürken çıkan eserler Orta Çağa götürmeye yetecektir. Apollaya ithaf edilen fakat bir türlü inşası tamamlanamayan tapınaktan güneşin batışını izlemek bir harikadır.

Yıllar önce köye yerleşmiş Giritli atalarının hareketli şivelerinde Yunanca konuşan Apeiranthos veya T’Aperathou Köyleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, kubbeli kemerleri, Venedik Kuleleri, iki katlı taş evleriyle dağ köyleri arasında bir mücevher gibi parlamaktadır. Ege’nin 12 güzel köyüne, en eskisi 6.yüzyıla ait Panagia Drosiani Kilisesi olmak üzere Bizans’a ait 30’dan fazla kiliseye ev sahipliği yapan Tragaia Vadisi’ni muhakkak gezmek gerekir. Olimpos’un hükümdarından adını alan Kiklad adalarının en yüksek noktası olan Zas Dağı ve dağa doğru giden Filoti yolu görülecek yerler arasındadır. Rüzgar ve uçurtma sörfçülerinin keşfettikten sonra vazgeçemedikleri rüzgarın asla durmadığı Mikri Vigla plajında muhteşem anlar yaşanabilir. Peyniriyle ünlü olan adada graviera, arseniko denen kefalotiri gibi peynirleri denemeden adadan ayrılmayın

Yorumunuz Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir