Moldova Gece Hayatı Tur Paketleri - Vizesiz

Moldova Gece Hayatı Tur Paketleri

Hemen hemen herkesçe ziyaret edilen Moldovanın başkenti Kişinev statüsü tartışmalı olmasının yanı sıra Moldova bu özelliklerinin yanında gece hayatı tur paketleri ile de tanınmış bir ülke olarak bilinmektedir. Dinyester Nehri’nin doğusunda kalan Transdinyester üzerinde herhangi bir kontrolü bulunmamakta ve bu iki özerk bölgeye ayrılan ülkede Transdinyester, Ukrayna’nın sınırında bulunmaktadır ve daha çok Ukrayna ve Rus nüfusunun yoğun olduğu bir bölgedir. Gagavuzya ise daha çok Moldova ve Gagavuz Türklerinin oluşturduğu diğer bir bölgedir, bunun yanı sıra önemli kentler arasında çingenelerin başkenti olarak da bilinen Soroca ve Traspol, ülkenin ikinci büyük başkenti olan Tiraspol özerk bölgesinin Transdinyester’inde başkenti olarak kabul görmektedir. Doğu Avrupa’da karalarla çevrilin olan bu küçük ülke, Balkanların kuzeyinde kalmakta ve Güneybatısında Romanya, Kuzeydoğusunda Ukrayna bulunmaktadır. Moldova’nın resmi dili Romence olup aynı zamanda Rusça, Ukraynaca, Gagavuzca’da azınlık gruplar arasında konuşulmaktadır. Dini inançları Doğu Ortadoks nüfus çoğunluğu olmakla beraber, Yahudi ve azınlık olarak Müslümanlar yaşamakta olup Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından 1991 yılı Ağustos ayında bağımsızlığını ilan ederek Birleşmiş Milletler tarafından tanınmış olup Paleoloitik dönemden bu yana ülke topraklarında Gotlar, Avarlar, Macarlar, Hunlar, Tatarlar, Kumanlar ve Moğollar hüküm sürmüştür.

Ülkenin yüz ölçümü 33.846 km2’dir ve Avrupa’nın en fakir ülkelerinden biri olmasına rağmen halkı oldukça misafirperver ve dost canlısıdır.II.Dünya Savaşı ardından; özellikle ekonomik anlamda büyük hasarlar atlatan ülkede katedraller, heykeller ve müzeler yani turistik alanlar daha fazla kurulmuştur. Ayrıca Alexander Puşkin’in sürgün döneminden Kişinev’de kaldığı ev ülkenin en önemli turistik sembolü haline gelmiştir. Gezi turları üç farklı bölgeye ayrılmış olup Balti Gezisi, Kişinev Gezisi ve Tiraspol Gezisi olarak isimlendirilmiştir. Bu ülkeye gitmek için en ideal dönemler yaz aylarıdır. Sıcaklık ortalama 20-23 derece arasında değişmekte ve yaz ayları dışında inanılmaz soğuk ve karlı olmaktadır.

Moldova’ya gidebilmenin en ideal yolu hava yoludur. Ankara, İstanbul ve İzmir’den direk uçuşlar mevcut olmasının yanı sıra diğer bir seçenek ise karayoluyla gidilebilmesidir. Karayolu ile yaklaşık 1 saat süren yolculuk yolların düzgün olmamasından dolayı pek tavsiye edilmez. Karasal iklime sahip olan ülkede dört mevsim yaşanmaktadır. Fakat yaz mevsimi uzun ve baya sıcaktır. 20-23 derece seğiren sıcaklıklar bazen 40 dereceye kadar çıkabilmektedir.

Yorumunuz Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir