Malta gezilecek yerler araştırması - Akdeniz

Malta gezilecek yerler araştırması

Malta gezilecek yerler araştırması

Avrupa kıtasının güney tarafında yer alan Tunus ülkeleri ile İtalya’nın arasında bulunan Güney Avrupa ülkesi Malta eşsiz bir ada ülkesi olarak gezilecek farklı ve büyülü yerler sıralamasında dünya listeleri araştırması listelerinde ilk sıralarda yer almayı başarmıştır. Birçok farklı ve özel takımadalara sahip olan Malta gezilecek yerler araştırması yapıldığındaher bir adanın eşsiz güzellikte olduğu görülebilmektedir. Malta Ada ülkesinde iki küçük ve üç büyük ada bulunmaktadır. Bu adalar; Malta, Comino, Cominotto, Gozo, Filfala’dır.

Malta’yı ziyaret edecek turistlerin ortalama beş gün ayırmak sureti ile tüm adaları gezmeleri mümkündür. Gezip görülecek yerler arasında ilklerde yer alan Gozo Island yani Gozo Adası Malta’nın en büyük ikinci adasıdır. Bu adaya feribotlarla ya da otobüsle ulaşım sağlanmaktadır. Bu adada dalış ya da kano gibi sporlarla ilgilenmek mümkündür. Gozo Adası’nda tarihi yapılar arasında bulunan; Mgarr Harbour,Fungus Rock, GantijaTemples, Ta’pinuBasilica ve Cittadella’da yer alan pek çok müze ve katedral gezilebilmektedir.

Malta’nın en küçük adası olan Comino görülmesi gereken özel bir denize sahiptir. Blue Lagoon muazzam bir berraklığa kucak açmış enfes bir denizdir. Gozo Adasında bulunan Inland See Divesite bir iç deniz olarak keşfedilmesi gereken doğal yapılar arasında yer almaktadır. Ülkenin en eski şehir bölgesi olan Mdina Malta için en önemli turistik yerler arasında bulunmaktadır. Bu bölgede eski taştan yapılmış olan yapılar oldukça ilgi çekici görünmektedir. Oldukça eski olan bu yapının geçmişi yaklaşık olarak 4000 yıl öncesine dayanmaktadır. Malta’da yer alan son derece eşsiz özelliklerle bezenmiş bir balıkçı kasabası olan Marsaxlokk görülmesi gereken müthiş bir görünüme sahiptir.

Mosta Dome Kilisesi kentteki ihtişamlı özel yapılar arasında bulunmaktadır. Başkent Valletta en kalabalık şehir olarak bilinmektedir. Şehirde gezerken eski çağların izlerine rastlamak mümkündür. Bu kentteki; Triton Fountain, St. Johns Catedral, St. Georges ve St. George Square meydanında bulunan müzeler görülmesi gereken yapılardandır. Bu ülkede önemli bir Türk şehitliği de bulunmaktadır. Bir başka önemli bölge olan Sliema oldukça canlı bir yerleşim yeridir. Gecelerin en aktif sokakları bu bölgede yer almaktadır. Dünyada bulunan ve en eski dini merkezler arasında yer alan HagarQim ve Mnajdra Tapınakları eski çağlardan günümüze kadar uzanan uzun bir geçmişe sahiptir.

Yorumunuz Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir