Kerpe Adası Tur paketleri ve gezilecek yerler - Yunan Adaları

Kerpe Adası Tur paketleri ve gezilecek yerler

Rodos ve Girit adalarının ortasında, Ege Denizinin en aşağısında bulunan Türkçe adı Kerpe adası olan yere tur paketleri düzenlemeden önce gezilecek yerleri hakkında bilgiler sizlerle, dağlık ve yabani ada Karpathos Adası’na Rodos’tan binilen feribot ile 3 saatte ulaşılmaktadır. Yunanistan’da yaşanan ekonomik krizden dolayı adada yaşayanların çoğunluğu göç etmek zorunda kalmıştır. Topraklarında sanayi olmadığı için tertemiz kalmış, Ülkemize ve Yunanistan anakaralarına uzak, Rüzgarların adası olarak bilinen ince ve uzun adadır. Belki de dünyanın başka hiçbir yerinde rastlanmayacak kadar temiz denizine ve havasına sahiptir. Yerleşim yerleri adanın kuzey ve güney uçlarında yoğunlaşmıştır, gezilecek orta bölgelere toplu taşıma aracı yoktur. Adanın Orta Bölgesine ulaşım sadece özel araç veya adada oldukça fazla bulunan araç kiralama ofislerinden kiralanan araçlarla sağlanabilir.

Gelen turist sayısının artmasıyla canlanan turizmle kıyılarda yavaş yavaş yapılanma başlasa da adanın kıyı yerleşimi sadece Pigadia Bölgesi’ndedir. Esas yerleşim alanları dağlık ve yüksek denize hakim yamaçlarda kurulmuş olan Menetes, Arkasa, Mecochori, Spoa and Olympus gibi Akdeniz köyleridir. Bütün plajları güzel olan adanın en güzel plajları ise Apela ve Ahata’dır. Tarihi 19.yüzyıla dayanan, Yunan standartlarına göre oldukça modern merkeze sahip olan Pigadia Bölgesi adanın en kalabalık yeridir. Otellerin, pansiyonların, lokantaların bulunduğu bölgede göz alıcı meyve bahçeleri, verimli tarlalara sahiptir. Akdeniz’in en güzel plajlarından olup beyaz kuma sahip Damatria Plajı çocuklu aileler için uygundur. Romantizm ve dinlenmek için ideal olan Finiki Köyü unutulmamalıdır.

Adaya, medeniyete ve turizme uzak Tristoma köyünde gıda ve su bulmak mümkün olmadığında tam doğallık yaşamak isteyenler için idealdir. Köye yakın 10 kilometre uzaklıktaki ünlü turistik alan olan Amoopi, sakin ve beyaz kum cennetidir. Vaftizci Yahya Mabedi’nin bulunduğu Vrykounda Köyü’nde 29 Ağustos’ta önemli festivaller düzenlenmektedir. Altın kumlu plajlarda özgürce vakit geçirilebilecek Lefkos plajı zamanın dışına çıkıp zamansız yaşamak isteyenler şiddetle tavsiye edilir. Yerel kıyafetlerini giyen halkı, pitoresk görüntüsü, halkın günlük yaşantısıyla dikkatleri çeken Olymbos köyü ada merkezine 80 kilometre uzaklıktadır. Keskin deniz manzarası, eski tarz olup beyaza boyanmış evleri hala daha yolu olmayan köye yine de ziyaretçi çekmektedir. Olymbos köyü dantel ve tığ işi el işlerinin alınabileceği, kavrulmuş soğanla ikram edilen makarnanın yenilebileceği özel bir yerdir.

Yorumunuz Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir