Fransa Gemi Turları Gezilecek yerler - Akdeniz

Fransa Gemi Turları Gezilecek yerler

Gemi turlarına olan ilgi her geçen gün artmaktadır, bu turlardan biri de İstanbul Atatürk Havaalanı dış hatlar terminali check- in ve pasaport işlemlerinin halledilmesinden sonra Lyon’a hareketle başlar.Şehre ulaşıldığında özel araç eşliğinde gemiye transfer sağlanır ve gece Lyon limanda demirli olarak geçirilir. Ülkenin en kalabalık ikinci şehri olan Lyon ayrıca ülkenin gastronomi başkenti olarak da bilinmektedir. Rhone ve Saone nehirleri kıyısında bulunan şehir, kıyı şehirlerinin saflığını her yönüyle hissettirmektedir. Rönesans mimarisinin en önemli ve başarılı örneklerinin yanında pek çok noktasında sanat ve müze durakları bulunan şehirde ayrıca dünya mutfağının başarılı lezzetleri de çıkmıştır. Vieux, Lyon yani Eski Şehir bölgesi kentin görsel açıdan en güzel yeridir.

Collonges bölgesi Lyon’un 15 km kuzeyinde bulunan hoş bir bölgedir burada Beaujolais şarap tadımı turları düzenlenip daha sonra ise vadiye doğru yol alınır. Daha sonra ise Vienneye gemi ile hareket edilir.Lyon’un ortalama 35 km güneyinde bulunan Vienn, Rhone nehri kıyısında sevimli, hoş ve huzur veren ve küçük bir yerleşim yeridir. Burada antik kalıntıların olduğu Jardin Archeologigue de Cybele görülmesi gereken önemli bir yerdir. Vienne’nin en önemli antik kalıntılarından olan tiyatro& sütunlu mimarisiyle kentin ortasında bulunan tarihi Temple d’Auguste et de Livie de görülmeye değer bir yerdir. Chapelle Notre Dame de la Salette ise kenti tepeden görmek isteyenlerin görmesi gereken bir noktadır.

Tournon 16.yydan kalma Güney Fransa’da bulunan üzüm bağları ve kalesi ile ünlü bir tatil bölgesidir.Rhone nehri kıyısında bulunan Avignon kenti orta çağdan kalma şehir duvarları, papalık sarayı ve Unesco Dünya Mirasları listesinde bulunan Pont St. Benezet köprüsü ile bilinir. 1947 senesinden itibaren her temmuz ayında Avignon’da, Avignon Festivali yapılır, bu festival için farklı dans, tiyatro ve şarkı gösterileri organize edilip bu gösterilerde sokaklarda açık hava altında yapılır. Paris’in 800 km güneyinde olan Arles kenti İspanya sınırına yakın bir kenttir. Van Gogh burada 2 sene yaşamıştır. Geniş yolları, ayçiçek ve buğday tarlalarıyla bilinen şehrin merkezinde büyük bir arena bulunmaktadır. Gezi bitiminde gemi çıkış işlemleri yapılıpMarsilya havaalanından İstanbul’a doğru hareket edilir.

Yorumunuz Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir