Balkanlar Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı - Vizesiz

Balkanlar Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı

Balkanlar dünya ülkeleri için turistik amaçlı ziyaret edilen bölgelerin başında yer almaktadır ve gerek kültürü gerekse doğası ile tüm misafirlerini kendisine hayran bırakmaktadır. Balkanlar bölgesinde gezilecek yerler oldukça fazladır. Yanı sıra gece hayatı ile de akıllara kazınacak mekanları bulunmaktadır. İlk olarak gece hayatının merkezi olan Belgrad’dan bahsetmek gerekirse; Güneydoğu Avrupa’nın en büyük ülkelerinden olan Sırbistan’ın başkenti olduğu belirtilebilir. Tuna ve Sava Nehirlerinin birleşme noktası olan bölgede gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Belgrad Kalesi, Saat Kulesi, İstanbul Kapısı ve alışveriş için KnezMihailova Caddesi vazgeçilmez adresler arasında yer almaktadır. Gece hayatı ile adından sıkça söz ettiren kentte sabah 05:00’a kadar kulüplerin açık olduğu bilinmektedir. Ünlü dj’ler eşliğinde yapıla müzikler Avrupa standartlarının üzerinde işler çıkarmaktadır. En popüler mekanlar ise Ada Ciganlija Gölü’nün etrafında yer almaktadır.

Balkanlar denildiğinde akla gelen bir diğer önemli merkezde Bükreş’tir. Romanya’nın başkenti ve küçük Paris olarak bilinen Bükreş kent merkezinde görülecek birçok tarihi ve bürokratik yer bulunmaktadır. Ateneul Opera Binası, ulusal Tarih Müzesi ve Kretzulescu Kilisesi de görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Gece hayatı oldukça renkli ve büyük gece kulüplerinde sürmektedir. Bir diğer önemli şehir ise Üsküp’tür. Osmanlı ve Avrupa esintilerinin yer aldığı mimarisinde karma bir medeniyet hakim sürmektedir. Eski Çarşı, Taş Köprü ve Ohri Kıyısı mutlak suretle görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Merkezde Büyük İskender Heykeli’nin bulunduğu alanda çok sayıda şık kafe ve restorana rastlamak da mümkündür. Nehir çevresinde yer alan parklar ve gece kulüpleri de eğlenceye davet eder biçimde dizayn edilmiştir.

Kosova’nın başkenti Piriştine’de Balkanların özel kentleri arasında yer almaktadır. Savaş sonrasında adeta yeniden doğan şehirde Avrupa mimarisi ve kültürü hakim. Özel menüleri olan restoranlar ve içecek servisleri ile Zanzibar, Jazz Club ve Phoenix Bar sıklıkla tercih edilen mekanlar arasında yer almaktadır. Priştine’ye giden tüm gezginlerin Gracanica Manastırı mutlaka görmeleri gerekmektedir. Diğer bir bölge olan Saraybosna’da gezilmesi gereken yerler arasındadır. Baş çarşı, Fatih Camii, Ortodoks Kilisesi, Latin Köprüsü, Kurşunlu Medresesi görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Özel restoranlarında da eşsiz geleneksel lezzetlerin tadına bakmak mümkün olmaktadır.

Yorumunuz Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir