Arnavutluk Kıyılarına vizesiz tur - Adriyatik Kıyıları

Arnavutluk Kıyılarına vizesiz tur

Adriyatik ülkelerinden birisi olan Arnavutluk kıyılarını daha yakından görmek isteyen insanlar için tur şirketleri tarafından vizesiz turlar hazırlanmakta ve insanlar bunlar sayesinde Arnavutluk’un güzelliklerini görebilmektedir. Farklı dokusu ve doğasıyla insanların dikkatini çeken Arnavutluk’un denize kıyısı olan sahil kesiminde bulunan doğal güzellikler insanlara farklı etkinliklere katılma fırsatı vermektedir. Şirketler tarafından düzenlenen turlara katılmak isteyen kişilerin öncelikle İstanbul’dan uçağa binerek Tiran’a geçmesi gerekmektedir. Söz konusu yolculuk gezileri düzenleyen firmaların kontrolünde yapılmaktadır. Yani uçak bileti ve havalimanından konaklama yapılacak olan otele geçiş gibi bütün hususlar bu firmalar tarafından yapılmaktadır. Fakat konaklama yapılacak olan otele geçilmeden önce de kısa bir Tiran turu yapılabilmekte ve böylece herhangi bir zaman kaybedilmeden gezmeye başlanılmış olunmaktadır.

Yıllarca Osmanlı kontrolünde kalmış olan Tiran’da birçok Osmanlı eseri bulunmakta ve bunlarda insanların yoğun ilgisini çekmektedir. Tiran içerisinde bulunanSaat Kulesi,Ethem Bey Camii, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Opera Binası gibi yapılar insanların ilgisini çekmekte ve şehir için yapılan turlarda buralar görülmektedir. Buradan sonraki yer ise Durres olup burada yine aynı şekilde farklı mimari yapılar bulunmaktadır. İnsanlar burada Durres Kalesi (Venedik Kulesi), Durres Amfi Tiyatrosu, Kral Zog Villası, Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilen Fatih Camii ve Durres plajı insanların sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasında bulunmaktadır.

Durres’ten sonra Arnavutluk’un 1912 yılında bağımsızlık bildirgesinin okunduğu Vlores’e geçilmektedir. Vlore şehri ülke için son derece özel bir konumda bulunmakta ve insanlar ayrı bir önem vermektedir. Burada Bağımsızlık Anıtı ve bayrak Meydanı bulunmaktadır. Fakat bunların dışında Osmanlı tarafından yapılmış farklı eserlerde yer almakta ve insanlar buraları da ziyaret etmektedir. Daha sonra ise Dhermi ve Saranda’ya geçilmekte ve buralar ayrıntılı olarak gezilmektedir. Nispeten küçük sayılabilecek merkezlerin gezilmesi bir gün sürmekte ve diğer gün farklı bir yere geçilmektedir. Özellikle Dhermi’de bulunan plajda verilen molayı fırsat bilen çok sayıda turist buradan denize girmekte ve denizin keyfini çıkarmaktadır. Gjirokaster, Berat ve Elbasan da gezildikten sonra tekrar Tiran’a oradan da İstanbul’a dönülmektedir.

Yorumunuz Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir