Adriyatik Denizine kıyısı olan ülkeler - Adriyatik Kıyıları

Adriyatik Denizine kıyısı olan ülkeler

Akdenizin farklı bir bölümü olan Adriyatik Denizine kıyısı olan birçok ülke bulunmakta ve bu ülkelerdeki tarihi ve doğal güzelliklerden dolayı yıl içinde çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir. Söz konusu ülkelerin en büyüğü İtalya olup denizin bir tarafını tek başına oluşturmaktadır. Diğer kıyıda ise Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek v Karadağ gibi ülkeler bulunmaktadır. Bu ülkelerin birçok farklı özelliği bulunmasına rağmen bunlardan en dikkat çekeni Adriyatik Denizinden de kaynaklanan doğal güzelliklerdir. Bu güzellikler arasında birçok doğal koy ve ada da bulunmakta ve bunlar insanların büyük ilgisini çekmektedir. Bunun dışında ülke içinde de farklı güzellikler bulunmakta ve bunların geneli tarihi yapılardan meydana gelmektedir.

Adriyatik Denizine kıyısı olan ülkeler arasında bulunan İtalya’nın birçok önemli kenti bulunmakta ve bunların içerisinde çok sayıda tarihi yapı yer almaktadır. Bu kentlerden bir kısmı doğrudan Adriyatik’in kıyısında bulunurken bir kısmı ise iç kesimlerde yer almaktadır. Bari ve Lecce gibi kentler deniz kenarında yer almakta iken Roma ve Milano gibi kentler ise ülkenin iç kesimlerinde yer almaktadır. Özellikle Bari kenti söz konusu denize sıfır konumu ile dikkat çekmekte ve insanların tatil için seçtikleri önemli noktalardan bir tanesi olmaktadır. Bunun dışında denizin kuzey ucunda bulunan Venezia da farklı yapısı ve limanları ile burada yer almaktadır. İtalya söz konusu yapısıyla hem Avrupa’nın hem de bölgenin önemli ülkelerinden bir tanesidir.

İtalya dışında buraya en fazla kıyısı olan bir başka ülke Hırvatistan’dır. Burada bulunan çok sayıdaki adaya da sahip olan ülkenin birçok kenti denize sıfır konumdadır. Pula, Rijeka, Zadar gibi kentler adeta denizin içerisindeki görüntüleri ile yıl içinde çok sayıdaki insan tarafından ziyaret edilmektedir. Yukarıda bahsedilen ülkelerin bazı şehirleri de yine kıyı şeridinde yer almaktadır. Bunun dışında ülkelere yakın konumda bulunan adalar da çok sayıda insan tarafından ziyaret edilmektedir. Denizin ortasında bozulmamış yapısıyla insanlara farklı güzellikleri daha yakından görme imkanı veren adaların sayısı da oldukça fazladır. Bunların bazıları küçük iken bazıları ise daha büyüktür.

Yorumunuz Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir